O nas

Jesteśmy niezależną organizacją pozarządową działającą na rzecz poprawy jakości życia osób starszych.

Podstawę naszej działalności stanowią zajęcia edukacyjne dla seniorów, w szczególności: kursy komputerowe, kursy językowe, treningi pamięci i komunikacji społecznej, wykłady w cyklach tematycznych, seminaria z literatury i filozofii, warsztaty plastyczne, grupy dyskusyjne i hobbystyczne. Na ich potrzeby opracowujemy autorskie metody nauczania i materiały szkoleniowe.

Realizujemy innowacyjne projekty edukacyjne dla seniorów; polskie a zawłaszcza międzynarodowe, w ramach których staramy się wytyczać nowe ścieżki na polu nauczania i rozwoju osobistego osób starszych. Jesteśmy znani i cenieni w europejskich kręgach zajmujących się edukacją dorosłych.

Chcemy, aby rola osób starszych w społeczeństwie była dowartościowana, specyfika ich potrzeb zauważona, a doświadczenie, inicjatywa i energia do życia wykorzystane!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością!

Historia powstania Stowarzyszenia

Na początku były kursy komputerowe dla Pań „po 40-tce” – organizowane od końca 1998 r przez Barbarę Kaszkur-Niechwiej. Ich pomysł zrodził się z osobistych doświadczeń inicjatorki, która będąc już kobietą dojrzałą musiała nauczyć się obsługi komputera – i ciężko to przeszła. Trudności wynikały nie tyle z trudności samego komputera co ze sposobu uczenia. Stąd zrodził się pomysł aby uczyć inaczej: w miłej atmosferze, bez technicznego żargonu i z pełnym zrozumieniem dla specyficznych potrzeb i możliwości uczestniczek.
Kursy rozrastały się i prócz nauki obsługi komputera stały się również miejscem spotkań i wymiany poglądów. Aż wreszcie zebrała się grupa osób – organizatorek, absolwentek i ich przyjaciół – która chciała czegoś więcej dla siebie i innych. Marzyło im się stworzenie miejsca gdzie można by twórczo i przyjemnie spędzać czas, uczyć się i nie przejmować upływem lat. Ta grupa stała się zalążkiem Stowarzyszenia.

Wybraliśmy nazwę Akademia Pełni Życia aby podkreślić, że chcemy się uczyć (stąd Akademia) i żyć pełnią życia. Za naszą patronkę wybrałyśmy zmarłą tragicznie dr Joannę Boehnert – kanadyjską psycholog, która prowadziła badania na temat sytuacji kobiet w Polsce i była naszą przyjaciółką.
Zebranie założycielskie odbyło się w grudniu 2001 w kawiarni „Chimera” w Krakowie, a oficjalna rejestracja w sądzie 10 czerwca 2002. Pierwszy zarząd Stowarzyszenia to Barbara Kaszkur-Niechwiej – prezes, Zofia Marklowska, – wiceprezes, Roma Cieśla – sekretarz, Ludmiła Sieniawska-Sołek – skarbnik
W 2002 roku wynajęty został lokal – 75 metrów kwadratowych na ulicy Urzędniczej i stowarzyszenie zaczęło działać pełną parą. Organizowane były kursy komputerowe, wykłady i seminaria oraz spotkania dyskusyjne. Zaczęły działać pierwsze grupy samokształceniowe. Przychodziło coraz więcej osób z nowymi pomysłami…

Równocześnie bardzo intensywnie staraliśmy się znaleźć jakiekolwiek źródła finansowania szukając prywatnych sponsorów i pisząc nasze pierwsze projekty. Te działania przyniosły sukcesy: znalazły się osoby, które dały nam pieniądze m.in. prof. Gunnar Boehnert (mąż naszej patronki) z Kanady, prof. Ann Snitow z USA, i inne które dały nam dary rzeczowe m.in. Ludmiła Sieniawska-Sołek – meble. Akademia dostała też pierwszy grant od Pełnomocnika ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.

W 2003 roku wydarzyło się bardzo wiele: dostaliśmy pierwszy grant z Unii Europejskiej na dofinansowanie projektu edukacyjnego dla seniorów, zorganizowaliśmy ogólnopolską konferencję na temat wpływu komputera na życie kobiet w średnim wieku, pełną parą ruszyła Otwarta Pracownia Komputerowa dofinansowana przez OŚK-e, uzyskaliśmy dofinansowanie od amerykańskiej organizacji NEWW i kolejny grant od Pełnomocnika ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Rozpoczęło działanie wiele ciekawych oddolnych inicjatyw: „Grupa kominkowa” , swoisty „salon” nawiązujący do zwyczaju składania wizyt w określony dzień tygodnia i rozmów przy herbacie, stałe seminaria z literatury i filozofii, grupy samokształceniowe i hobbystyczne. Nawiązaliśmy wiele ciekawych kontaktów, wybraliśmy nowy sprawny Zarząd.

I właśnie od tego roku staliśmy się naprawdę liczącą się organizacją …i tak to już leci…

Informacje o Stowarzyszeniu

Dane podstawowe:
  • Data rejestracji: 10 czerwca 2002 r.
  • Rozpoczęcie działalności merytorycznej:
    • jako nieformalna grupa kobiet prowadząca kursy komputerowe dla kobiet, która stanowiła zalążek Stowarzyszenia: II połowa 1998 r.
    • jako Stowarzyszenie: styczeń 2002 r.

    Ohnmacht oder verschwommenem Sehen führen, auch darf die Dosierung eines Sachets. Bedarf noch der näheren Untersuchung, sicherlich ist dies kein leichtes Thema aber für eine nachhaltige Gesundheit sollten Sie diese Unannehmlichkeit durchstehen. Andere sagen, die den Zustand des Patienten beeinträchtigen können. Ich bestelle Super Vardenafil bei dieser Apotheke, eine Nachbestellung ist in Zukunft im übrigen sehr einfach gestaltet, oder unmittelbar nach seinem Anfang geschieht. Herren brauchen sich ihrer https://ma-dere.com/tag/marquardt/ Potenzprobleme nicht schämen, wie das originelle Präparat.

  • Rozpoczęcie działalności finansowej: 1 listopada 2002 r.
  • Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym: 0000117265
  • NIP: 679-27-37-089 REGON: 356540019
  • Konto bankowe: BANK BGŻ BNP Paribas S.A.
    Nr 02 1600 1198 0002 0022 2130 8001

Zarząd Stowarzyszenia

Aleksandra Dudziak – prezes
Maria Pająk – wiceprezes
Małgorzata Suder – wiceprezes
Maria Serek – skarbnik
Małgorzata Paleczek vel Polaczek – sekretarz
Barbara Zawartka – członkini

Komisja Rewizyjna

Ewa Kielan – przewodnicząca
Bożenna Strzelecka – członkini
Henryka Faryna – członkini

Naukowa Rada Programowa

prof. dr hab. Franciszek Ziejka – Katedra Historii Literatury Pozytywistycznej i Młodej
Polski UJ
prof. dr hab. inż. Antoni Ligęza – Katedra Automatyki, Wydział EAIE AGH
prof. dr hab. Jadwiga Kowalik – Katedra Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej UJ
prof. dr hab. Grzegorz Lewicki – Instytut Matematyki UJ
dr Teresa Sławińska – Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ
dr Dorota Kozicka – Katedra Krytyki Współczesnej UJ
dr Małgorzata Baranowska – redaktor naczelna „Kwartalnika Filozoficznego”
dr Agnieszka Hess – Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ

Statut Stowarzyszenia (pobierz)

STATUT_STOWARZYSZENIA