AKTYWNI – POTRZEBNI – NA CZASIE

  •    16 stycznia, 2023

    20 – lecie Akademii

    19 grudnia 2022 odbyło się uroczyste spotkanie członków Stowarzyszenia oraz zaproszonych Gości by świętować 20-lecie działalności Akademii Pełni Życia.
    pokaż więcej

„Kraków znany od podszewki”

Ekologiczna spalarnia śmieci

Czy wiesz jak działa Twoje miasto? Dokąd odjeżdża śmieciarka spod Twojego domu? Ile śmieci produkuje Kraków? Czy śmieci to tylko problem? Do czego mogą się przydać?

Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w ekologicznej spalarni śmieci działającej na obrzeżach Nowej Huty. W ramach cyklu zajęć „Kraków znany od podszewki” projektu „Aktywni – Potrzebni – Na czasie”.

„Afisz kulturalny”

MOCAK

W ramach cyklu „Afisz kulturalny” wybraliśmy się wspólnie do Centrum Sztuki Współczesnej MOCAK. Bardzo dziękujemy za ciekawe oprowadzanie 😊! Na pewno jeszcze tu wrócimy

„Odetchnij pełną piersią”

Ogród botaniczny

Bestellen können Sie die Sildenafil mit leichtem Minzgeschmack in Packungen mit je zehn Stück, bereits rund eine Stunde nach der Einnahme beginnen diese Potenzmittel zu wirken. Dauern die Nebenwirkungen auch nicht all zu lange an, dass das Testosteron in ihrem Körper von Potenzmittel rezeptfrei bestellen einem gesunden Zink-Haushalt abhängig ist.

Wiosna to idealny czas na spacery. Czas poszukać lżejszych ubrań i ruszyć na poszukiwanie kwiatów. W ramach cyklu „Odetchnij pełną piersią!” odwiedziliśmy krakowski ogród botaniczny. To cudowne miejsce nie tylko pełne wspaniałych roślin ze wszystkich zakątków świata, ale też rewelacyjny teren spacerowy pełen pięknych urozmaiconych alejek.

„Kraków znany od podszewki”

Łagiewniki

Wykłady w terenie, to lubimy najbardziej! Tym razem poznawaliśmy architekturę niedawno powstałego Centrum Jana Pawła II na krakowskich Łagiewnikach. Ale to dopiero początek, w ramach projektu „Aktywni – Potrzebni – Na czasie” planujemy kolejne terenowe zajęcia

„Sztuka. To lubię”

Chrześcijański Kazimierz

W lipcowe upały poszukaliśmy schronienia w chłodnych murach kazimierskich kościołów. Po raz kolejny przekonaliśmy się, ze nasze miasto to żywy podręcznik historii sztuki. Dziękujemy za fascynujące spotkanie!

„Afisz kulturalny”

Bunkry Nowej Huty

Co kryją zakamarki nowohuckich podziemi? Mieliśmy okazje sprawdzić osobiście co kryje się pod budynkiem Kina Świt i gmachem szkoły. Do dnia dzisiejszego świetnie zachowały się nie tylko pomieszczenia schronów przeciwatomowych, ale i część ich oryginalnego wyposażenia. Kolejne miejsce, które odwiedzimy w ramach projektu „Aktywni – Potrzebni – Na czasie” to krakowskie wodociągi na Bielanach. Zapraszamy!

„Do dzieła!”

Warsztaty plastyczne

Takie cudeńka powstają na naszych warsztatach plastycznych w ramach cyklu „Do dzieła!” Serdecznie zapraszamy!

„Poznaję Małopolsce”

Beskidzkim szlakiem

Wyjazd edukacyjny „Beskidzkim szlakiem” poprowadził nas od renesansowego kasztelu w Szymbarku, przez zagrodę maziarzy w Łosiu i cerkiew w Brunarach wpisaną na listę zabytków UNESCO, aż do gospodarstwa pasiecznego w Stróżach. Dziękujemy za fascynujące spotkanie z ogromną różnorodnością tego regionu.

„Pomagam skutecznie – pomagam bezpiecznie”

Dieta seniora

Szykując się na zimę warto pomyśleć o zdrowej diecie. Kiszonki to sprawdzony i smaczny sposób na zdrowie jesienią i zimą. A jak przekonałyśmy się w czasie warsztatów kisić można prawie wszystko i jak pysznie to smakuje!

„Pomagam skutecznie – pomagam bezpiecznie”

Pierwsza pomoc

Każdy z nas może być świadkiem wypadku. Jak zachować prawidłowo w takiej sytuacji, jak pomóc jak nie zaszkodzić? Szczególnie, gdy osobą poszkodowaną jest senior, a wypadek zdarza się w domu. To kolejne warsztaty z cyklu „Pomagam skutecznie – pomagam bezpiecznie” w ramach których wspieramy wiedzą nieformalnych opiekunów osób starszych. Do naszych zajęć można w każdej chwili dołączyć, następne zajęcia niebawem. Zapraszamy!

„Afisz kulturalny”

Kulisy Teatru Starego

Kto z nas siedząc na widowni teatru nie zastanawiał się, jak to jest za kulisami, co kryją rekwizytornie, jak powstają kostiumy, jak wygląda teatralna garderoba. W cyklu spotkań „Kraków znany od podszewki” nie mogło zabraknąć wizyty za kulisami Teatru Starego. Kto nie był niech żałuje, jest co opowiadać 😊

„Poznaję Małopolsce”

Kopalnia soli w Bochni

Nie każdy wie, że najstarsza polska kopalnia soli działa w Bochni. I to właśnie miejsce wybraliśmy na ostatni już projektowy wyjazd wspólnie z seniorami zaangażowanymi w realizację projektu „Aktywni – Potrzebni – Na czasie”. Wizyta w kopalni to nie tylko spotkanie z historią Polski, ale też okazja do poczucia się przez chwilę górnikiem. Zjazd górniczą windą, przejazd podziemną kolejką i pasjonujące opowieści przewodnika o codziennej pracy w kopalni. Choć zmęczeni długo jeszcze rozmawialiśmy w drodze powrotnej dzieląc się wrażeniami.

Grudniowe słońce nie zawiodło 🙂

„Sztuka. To lubię”

Architektura modernizmu w Krakowie

W wędrówce poprzez epoki dotarliśmy już do czasów współczesnych. Na ostatnich zajęciach z historii sztuki z cyklu „Sztuka. To lubię!” rozmawialiśmy o powojennej architekturze Krakowa. Prowadząca przygotowała dla nas jak zawsze mnóstwo ciekawych informacji, pięknych fotografii i pasjonujących opowieści. Choć Kraków kojarzy się nam przede wszystkim z zabytkami dawnych wieków, to jak się okazuje jest tu jeszcze wiele do odkrycia jeśli chodzi o architekturę lat ostatnich.